Meet the winners

All Winners by Category

The South Australian Premier's Food and Beverage Industry Awards first came into being in the late 1990s, as a group of different awards for different primary industry sectors including agriculture, horticulture and fibre. Over the years, award categories have been refined and refreshed, and new categories added, to recognise outstanding contributions to the industry and to South Australia.
Through the connections built by this awards program, our state's reputation for quality, innovation and excellence continues to grow as businesses work together and set new benchmarks for the industry as a whole.
Food South Australia became the manager and host of the South Australian Premier's Food and Beverage Industry Awards in 2012, with support from the Government of South Australia. Since then, Food South Australia has fostered growth of the program each year, culminating in the Gala Dinner each November, which is now widely recognised as the industry's largest event on the annual calendar and our 'night of nights'.
 

Industry Nominated Awards

Hall of Fame

  • 2019 inductee: Barossa Fine Foods
  • 2018 inductee: Balfours
  • 2017 inductee: Nippy's
  • 2016 inductee: Golden North
  • 2015 inductee: Almondco Australia
  • 2014 inductee: Maggie Beer Products
  • 2013 inductee: Robern Menz
  • 2012 inductee: Haigh's Chocolates
  • 2011 inductee: Thomas Foods International
  • 2010 inductee: Beerenberg Farm
  • 2009 inductee: Michael Angelakis AM of Angelakis Bros
  • 2008 inductee: Drake Supermarkets
  • 2007 inductee: Bickford's Australia
  • 2006 inductee: San Remo
  • 2005 inductee: Coopers Brewery

Duncan MacGillivray Entrepreneur Award

This award was introduced in 2014 and commemorates the contribution of Duncan MacGillivray to the food and beverage industry in South Australia.
  • 2019: Dave Reilly of Gurra Downs Date Company
  • 2018: Angelo Kotses of Bickford's Group
  • 2017: Tom Robinson and Roger Edwards of Goolwa PipiCo
  • 2016: Kris Lloyd of Woodside Cheese Wrights
  • 2015: Ian Young of Mexex
  • 2014: Ray Borda of Macro Meats Gourmet Game

Regional Award

  • 2018: Golden North
  • 2017: Sundrop Farms
  • 2016: Bultarra Australian Saltbush Lamb
  • 2015: Fleurieu Milk Company
  • 2014: Golden North
  • 2013: Hindmarsh Valley Dairy
  • 2012: Savannah Lamb

Education and Training Award

The Education Award was introduced in 2017. It became known as the Education and Training Award from 2019.
  • 2019: Mexex
  • 2018: Lifestyle Bakery
  • 2017: Haigh's Chocolates

Open Business Awards

Business Excellence Award

The Business Excellence Award was previously known as the Best Practice/Business Development Award.
  • 2019: Oleapak (<15 FTE) & Clean Seas Seafood (>15 FTE)
  • 2018: Goolwa PipiCo (<15 FTE) & Mitani Group (>15 FTE)
  • 2017: Skara Smallgoods (<15 FTE) & Beerenberg Farm (>15 FTE)
  • 2016: MOO Premium Foods (<15 FTE) & AgriExchange (>15 FTE)
  • 2015: Rainbow Fresh (<15 FTE) & Sunfresh Salads (>15 FTE)
  • 2014: MOO Premium Foods (<15 FTE) & Almondco Australia (>15 FTE)
  • 2013: Gelista Premium Gelati (<15 FTE) & Bickford's Australia (>15 FTE)
  • 2012: Barossa Valley Cheese Company (<10 FTE) & Bickford's Australia (>10 FTE)

Export Award

  • 2019: Oleapak (<15 FTE) & Clean Seas Seafood (>15 FTE)
  • 2018: Woodside Cheese Wrights (<15 FTE)
  • 2017: Beston Global Food Company (>15 FTE)
  • 2016: Bultarra Australian Saltbush Lamb (<15 FTE) & Almondco Australia (>15 FTE)
  • 2015: South Australian Prawn Co-operative (<15 FTE) & B.-d. Farm Paris Creek (>15 FTE)
  • 2014: Seafood Exporters Australia (<15 FTE) & Almondco Australia (>15 FTE)
  • 2013: Macro Meats Gourmet Game
  • 2009: Dover Fisheries
  • 2008: Almondco Australia
  • 2007: Clean Seas Tuna
  • 2006: Australian Quality Plus
  • 2005: Kangaroo Island Abalone
  • 2004: Elders Limited
  • 2003: Coopers Brewery
  • 2002: Australian Hiramasa
  • 2001: Yandilla Park
  • 2000: Samex Australian Meat Company
  • 1999: Jayfresh International

Innovation in Business Award

The Innovation in Business Award was introduced in 2016.
  • 2019: Ashton Valley Fresh (<15 FTE) & Coopers Brewery (>15 FTE)
  • 2018: Haigh's Chocolates (>15 FTE)
  • 2017: Wakefield Grange (<15 FTE)
  • 2016: Natural Fractions (<15 FTE) & Sunfresh Salads (>15 FTE)

Innovation in Food or Beverage Award

The Innovation in Food Award was introduced in 2016 and renamed the Innovation in Food or Beverage Award in 2019.
  • 2019: Naked Blendz (<15 FTE) & Mexex (>15 FTE)
  • 2018: Ashton Valley Fresh (<15 FTE) & Mitani Group (>15 FTE)
  • 2017: Greenwheat Freekeh (<15 FTE) & Raw Nation Wholefoods (>15 FTE)
  • 2016: Natural Fractions (<15 FTE) & Spring Gully Foods (>15 FTE)

Innovation Award (1999 - 2015)

From 1999 to 2015, a single Innovation Award covered both food/beverage and business innovations.
  • 2015: Podpac (<15 FTE) & La Casa Del Formaggio (>15 FTE)
  • 2014: Ashton Valley Fresh (<15 FTE) & Almondco Australia (>15 FTE)
  • 2013: Gelista Premium Gelati (<15 FTE) & Lifestyle Bakery (>15 FTE)
  • 2012: Mexican Express (<15 FTE) & The Australian Carob Company (>15 FTE)
  • 2011: Carisma Potatoes (Adelaide Plains)
  • 2010: Australian Caper Company
  • 2009: Clean Seas Limited
  • 2008: Robern Menz
  • 2007: Kinkawooka Shellfish
  • 2006: Scalzi Produce
  • 2005: Kangaroo Island Abalone
  • 2004: Ferguson Australia
  • 2003: Tarac Technologies
  • 2002: Ludvigsen Family Farms
  • 2001: Springs Smoked Salmon
  • 2000: Mexican Express
  • 1999: Mondello Farms

New Product Award

  • 2019: Woodside Cheese Wrights (<15 FTE) & Beston Global Food Company (>15 FTE)
  • 2018: Flinders Free Range Pork (<15 FTE) & MOJO Beverages (>15 FTE)
  • 2017: Section28 Artisan Cheeses (<15 FTE) & MOO Premium Foods (>15 FTE)
  • 2016: Pangkarra Foods (<15 FTE) & Sunfresh Salads (>15 FTE)
  • 2015: SOME Foods (<15 FTE) & Bickford's Australia (>15 FTE)
  • 2014: Woodside Cheese Wrights (<15 FTE) & Macro Meats Gourmet Game (>15 FTE)
  • 2013: Kytons Bakery (<15 FTE) & Lifestyle Bakery (>15 FTE)
  • 2012: Pangkarra Foods (<10 FTE) & Sunfresh Salads (>10 FTE)
  • 2009: Pendleton Fine Foods
  • 2008: Humbugz Honey
  • 2007: Kinkawooka Shellfish
  • 2006: Woodside Cheese Wrights

Primary Producer Award

  • 2019: Ceravolo Orchards (>15 FTE)
  • 2018: Eastbrook Vegetable Farms (<15 FTE) & Clean Seas Seafood (>15 FTE)
  • 2017: Bultarra Australian Saltbush Lamb (<15 FTE) & Ceravolo Orchards (>15 FTE)
  • 2016: Wakefield Grange (<15 FTE) & Fleurieu Milk Company (>15 FTE)
  • 2015: Savannah Farm (<15 FTE) & Ceravolo Orchards (>15 FTE)
  • 2014: Rainbow Fresh (<15 FTE) & B.-d. Farm Paris Creek (>15 FTE)
  • 2013: Rohde's Free Range Eggs (<15 FTE) & SA Mushrooms (>15 FTE)

Sustainability Award

  • 2019: Ochre Nation (Team Unico) (<15 FTE) & Ceravolo Orchards (>15 FTE)
  • 2018: Ashton Valley Fresh (<15 FTE)
  • 2017: Skara Smallgoods (<15 FTE) & Ceravolo Orchards (>15 FTE)
  • 2016: Wakefield Grange (<15 FTE) & B.-d. Farm Paris Creek (>15 FTE)
  • 2015: Goolwa PipiCo (<15 FTE) & Ceravolo Orchards (>15 FTE)
  • 2014: Najobe Park Red Angus (<15 FTE) & B.-d. Farm Paris Creek (>15 FTE)
  • 2013: Savannah Lamb (<15 FTE) & Wintulichs (>15 FTE)
  • 2012: Savannah Lamb (<10 FTE) & Bickford's Australia (>10 FTE)
  • 2011: Savannah Lamb (Clare)
  • 2010: Australian Caper Company
  • 2009: Clean Seas Limited
  • 2008: AgriExchange
  • 2007: The Food Forest
  • 2006: Coopers Brewery
  • 2005: B.-d. Farm Paris Creek
  • 2004: The Food Forest
  • 2003: B.-d. Farm Paris Creek

Service Provider Award

The Service Provider Award was introduced in 2016.
  • 2019: South Australian Analytical Laboratory Services (SAALS) (<15 FTE) & Mexex (>15 FTE)
  • 2018: Techno Plas (>15 FTE)
  • 2017: Wakefield Grange (<15 FTE) & HMPS (>15 FTE)
  • 2016: 2XE (<15 FTE) & Galipo Foods (>15 FTE)

Open Individual Awards

Leader Award

  • 2019: Peter Adamo of Golden North
  • 2018: Tony Ceravolo of Ceravolo Orchards
  • 2017: Kris Lloyd of Woodside Cheese Wrights
  • 2016: Ray Borda of Macro Meats Gourmet Game
  • 2015: Anthony Paech of Beerenberg Farm
  • 2014: Mark Laucke of Laucke Flour Mills
  • 2013: Phil Sims of Robern Menz
  • 2012: Franz Knoll of Barossa Fine Foods
  • 2011: Maggie Beer of Maggie Beer Products
  • 2010: Tas Mitani of Mitani Products

Next Generation Award

The Next Generation Award was introduced in 2018 to recognise emerging leaders in the industry.
  • 2019: Joseph Ceravolo of Ashton Valley Fresh
  • 2018: Joyce Ceravolo of Ashton Valley Fresh

Young Leader Award (1999 - 2011)

The Young Leader Award was conferred between 1999 and 2011.
  • 2011: Cole Thomas of Culinetic
  • 2010: Sam Tucker of Tucker's Natural
  • 2009: Claude Cicchiello of La Casa Del Formaggio
  • 2008: Dr George Ujvary of Olga's Fine Foods
  • 2007: Stephan Knoll of Barossa Fine Foods
  • 2006: Steven Marafiote of Australian Quality Plus
  • 2005: Rosalie Hassan of Bottega Rotolo
  • 2004: Shane Radbone of Wendy's Supa Sundaes
  • 2003: Willa Wauchope of Willabrand Figs
  • 2002: Richard Gunner of Wanderribby
  • 2001: Mark Pye of Parilla Premium Potatoes
  • 2000: Susan Berlin of Island Pure
  • 1999: James Mann of Donovan's Dairying

Consumer Award

A Consumer Award voted for by consumers was introduced in 2013. Prior to the introduction of consumer voting for this award, the Understanding Consumer Award was awarded by a judging panel.
The Consumer Legend Award was introduced in 2018, to recognise the outstanding achievement of a business that has won the Consumer Award three or more times.

Consumer Award

  • 2019: Haigh's Chocolates
  • 2018: Golden North
  • 2017: Robern Menz
  • 2016: Golden North
  • 2015: Robern Menz
  • 2014: Enzo's at Home
  • 2013: Robern Menz

Consumer Legend

  • 2018 inductee: Robern Menz

Understanding Consumer Award

  • 2011: Robern Menz
  • 2010: Spring Gully Foods

Previous Industry Awards

South Australia's first food and fibre awards were launched in 1998. Over the period 1998-2011, various award categories changed. The list below shows the years these awards were conferred and the winners. In the late 1990s, a range of industry award programs operated. Over time, these have been consolidated into what is now the South Australian Premier's Food and Beverage Industry Awards.

Industry Skills Development Recognition Award

  • 2016: Almondco Australia

Workforce Development Award

  • 2015: AgriExchange
  • 2014: Bickford's Australia
  • 2013: AgriExchange
  • 2012: Beerenberg Farm
  • 2011: Spring Gully Foods
  • 2010: Bickford's Australia
  • 2009: Robern Menz
  • 2008: B.-d. Farm Paris Creek
  • 2007: AgriExchange
  • 2006: Cocolat

Domestic Markets Award

  • 2011: Richard Gunner's Fine Meats
  • 2010: Olga's Fine Foods

International Markets Award

  • 2011: AgriExchange
  • 2010: Seafood Exporters Australia

Services to Industry Award

  • 2011: TAFE SA Regency International Centre
  • 2010: AMJ Produce
  • 2009: Singapore Airlines Cargo
  • 2008: Adelaide Showground Farmers' Market
  • 2007: Jigsaw Media Solutions 'Sumptuous'
  • 2006: The Brasserie at Hilton Adelaide
  • 2005: Regional Food South Australia Co-op
  • 2004: Blessed Cheese
  • 2003: Murray Wine and Food (a division of Murray TAFE)
  • 2002: Pacific Asia Express

Small Business Award

  • 2011: Lifestyle Bakery
  • 2010: Udder Delights

Value Adding

  • 2009: B.-d. Farm Paris Creek

Value Adding (<15 FTE)

  • 2008: Tutto Pasta

Value Adding (>15 FTE)

  • 2008: Richard Gunner's Fine Meats

Value Adding (Small) Award

  • 2007: Buzz Honey
  • 2006: Hindmarsh Valley Dairy
  • 2005: Willabrand Australia

Value Adding (Medium) Award

  • 2007: Woodside Cheese Wrights
  • 2006: Ferguson Australia
  • 2005: Kangaroo Island Abalone

Value Adding (Large) Award

  • 2007: Ferguson Australia
  • 2006: Robern Menz
  • 2005: Australian Wholefoods

Value Chain Award

  • 2011: Richard Gunner's Fine Meats
  • 2010: Kangaroo Island Pure Grain
  • 2009: Dover Fisheries

Achievement Award

  • 2005: The Greedy Goose

Dairy Industry Achievement Award

  • 2004: Woodside Cheese Wrights (under 10 employees)
  • 2004: Wendy's Supa Sundaes (over 10 employees)
  • 2003: Woodside Cheese Wrights (under $1M)
  • 2003: Golden North (over $1M)
  • 2002: B.-d. Farm Paris Creek
  • 2001: Copperpot Dips & Pate
  • 2000: B.-d. Farm Paris Creek
  • 1999: Donovan's Dairying (pre-farm gate)
  • 1999: Tauwitchere Pastoral Company (post-farm gate)
  • 1998: Mannanarie Stud (pre-farm gate)
  • 1998: Island Pure (post-farm gate)

Grains Industry Achievement Award

  • 2004: L'Abruzzese (under 10 employees)
  • 2004: Mitani Products (over 10 employees)
  • 2003: Tutto Pasta (under $1M)
  • 2003: Coopers Brewery (over $1M)
  • 2002: Blue Lake Milling
  • 2001: Blue Lake Milling
  • 2000: Pizza Haven
  • 1999: Adelaide Malting Company
  • 1999: BW & RD Smart 'Akeringa'
  • 1998: Murrumbeena Props (pre-farm gate)
  • 1998: Laucke Flour Mills (post-farm gate)

Horticulture Industry Achievement Award

  • 2004: Hi-Tec Group (under 10 employees)
  • 2004: Vitor Marketing (over 10 employees)
  • 2003: Thorogoods Apple Wines (under $1M)
  • 2003: Angas Park Fruit Company (over $1M)
  • 2002: Kangara Foods
  • 2001: D P Exports
  • 2000: Comit Farm Produce
  • 1999: Mondello Farms
  • 1998: The Rose Company (pre-farm gate)
  • 1998: Beerenberg Farm (post-farm gate)

Meat Industry Achievement Award

  • 2004: Waters Meat Store (under 10 employees)
  • 2004: Holco Fine Meat Suppliers (over 10 employees)
  • 2003: The Brook Meat Store (under $1M)
  • 2003: Big River Pork (over $1M)
  • 2002: Holco Fine Meat Suppliers
  • 2001: Tatiara Meat Company
  • 2000: Tungali Feedlot
  • 1999: Macro Meats Gourmet Game
  • 1999: Socom

Seafood Industry Achievement Award

  • 2004: Turner Aquaculture (under 10 employees)
  • 2004: Springs Smoked Seafoods (over 10 employees)
  • 2003: Ferguson Australia (under $1M)
  • 2003: Springs Smoked Seafoods (over $1M)
  • 2002: The Australian Southern Seafood Group
  • 2001: Stolt Sea Farm
  • 2000: Angelakis Brothers
  • 1999: Galloway Yabbies (pre-farm gate)
  • 1999: Port Lincoln Tuna Processors (post-farm gate)
  • 1998: Tony's Tuna International (pre-farm gate)
  • 1998: Grandax Crab (post-farm gate)

Leadership Through Training and Development Award

  • 2002: Lenzerheide Restaurant
  • 2001: Yandilla Park
  • 2000: Arnott's Biscuits
  • 1999: Pizza Haven

Wool Industry Achievement Award

  • 1998: AJ & PA McBride (pre-farm gate)
  • 1998: RM Williams (post-farm gate)